rtMedia - en to hu translation catalogue (271 entries)

en:  day
hu: nap

en:  hour
hu: óra

en:  minute
hu: perc

en:  second
hu: másodperc

en: "Number of media" count value should be numeric and greater than 0.
hu: Az érték nagyobb legyen, mint 0.

en: $9/month
hu: $9/hónap

en: $99/month
hu: $99/hónap

en: $999/month
hu: $999/hónap

en: %s added %d %s
hu: %s hozzáadva %d %s

en: %s ago
hu: %s óta

en: 1 hour | %s hours
hu[0]: 1 óra
hu[1]: %s óra

en: 1 minute | %s minutes
hu[0]: 1 perc
hu[1]: %s perc

en: 1 second | %s seconds
hu[0]: 1 másodperc
hu[1]: %s másodperc

en: 3rd Party Themes
hu: Sablonok külső fejlesztőktől

en: <strong>Friends</strong> - Visible to user's friends
hu: <strong>Barátok</strong> - Látható a felhasználó barátai számára

en: <strong>Logged in Users</strong> - Visible to registered users
hu: <strong>Bejelentkezett Felasználók</strong> - A regisztrál felhasználók számára látható

en: <strong>Private</strong> - Visible only to the user
hu: <strong>Privát</strong> - Csak a felhasználó számára látható

en: <strong>Public</strong> - Visible to the world
hu: <strong>Publikus</strong> - Mindenki számára látható

en: Add Album
hu: Album hozzáadása

en: Add a link to rtMedia in footer
hu: Tegyen egy az rtMedia-hoz vezető linket a lábazatba 

en: Add link to footer
hu: Link lábjegyzethez adása

en: Add more files
hu:  Feltöltök többet!

en: Add rtMedia menu to WordPress admin bar for easy access to settings and moderation page (if enabled).
hu: Adja hozzá az rtMedia menü-t a WordPress admin bar-hoz, hogy egyszerűen elérhető legyen a beállítások és moderáció oldal (ha be van kapcsolva).

en: Additional Information
hu: Több információ

en: Addons
hu: Bővítmények

en: Album
hu: album

en: Album List
hu: Album Lista

en: Album Name :
hu: Album neve:

en: Album Title :
hu: Album neve:

en: Albums
hu: Albumok

en: All
hu: Összes

en: All Albums
hu: Minden album

en: All Group Members
hu: Minden csoporttag

en: Allow usage data tracking
hu: Engedélyezze az adatkövetés használatát

en: Allow user to comment on uploaded media
hu: Engedje meg a felhasználóknak, hogy a feltöltött médiához hozzászólást fűzzenek

en: Also add my affiliate-id to rtMedia footer link
hu: Tegyen egy linket a lábazatba, mely az én rtMedia affiliate -id -met tartalmazza

en: Are you a developer?
hu: Fejlesztő vagy?

en: Are you sure you want to delete the selected media?
hu: Biztos vagy abban, hogy törlöd ezt a médiát?

en: Are you sure you want to delete this Album?
hu: Biztos vagy abban, hogy törlöd ezt a albumot?

en: Are you sure you want to delete this comment?
hu: Biztos vagy abban, hogy törlöd ezt a  hozzászólást?

en: Are you sure you want to delete this media?
hu: Biztos vagy abban, hogy törlöd ezt a médiát?

en: Are you sure you want to move the selected media?
hu: Biztos át szeretnéd helyezni a kiválasztott médiákat?

en: Atleast one Media Type Must be selected
hu: Legalább egy média típust ki kell választani.

en: Back
hu: Vissza

en: Blocked temporarily
hu: Időszakosan blokkolva

en: Bug Report
hu: Hiba jelentése

en: Buy Now
hu: Megvásárolom

en: Category
hu: Kategória

en: Click here to deactivate BP-Album and continue importing
hu: Kattints ide a BP-Album inaktiválásához és az importálás folytatásához.

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Comments: 0/0 (No comments to import)
hu: Hozzászólások: 0/0 (Nincs hozzászólás)

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: Contact Us
hu: Kapcsolat

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create Album
hu: Album létrehozása

en: Custom rtMedia CSS container
hu: Egyedi rtMedia CSS tároló

en: Debug Info
hu: Hibakeresés info

en: Default Count
hu: Alapértelmezett számlálás

en: Default Privacy
hu: Alapértelmezett adatvédelem

en: Default privacy
hu: Alapértelmezett adatvédelem

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Comment
hu: Törlés

en: Delete Media
hu: Törlés

en: Description:
hu: Leírás

en: Details
hu: Részletek

en: Drop files here
hu: Húzd ide a file-okat.

en: Drop your files here
hu: Húzd ide a file-okat

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Album
hu: Album szerkesztése

en: Edit Media
hu: Média szerkesztése

en: Email
hu: E-mail

en: Enable JSON API
hu: JSON API bekapcsolása

en: Enable privacy
hu: Adatvédelem elérhetővé tétele

en: Enable privacy in rtMedia
hu: Adatvédelem bekapcsolása az rtMedia-ban

en: Error Uploading File
hu: Hiba a feltöltés közben

en: Error creating attachment for the media file, please try again
hu: Hiba a feltöltés közben - kérjük, próbáld újra!

en: Failed
hu: Sikertelen

en: FavList
hu: Kedvencek listája

en: File Upload
hu: Feltöltés

en: Free
hu: Ingyenes

en: Go
hu: Menj

en: Go PRO!
hu: Váltson PRO-ra!

en: Go to page no :
hu: Ugorj erre az oldalra:

en: Group Admin only
hu: Csak csoport admin

en: Height
hu: magasság

en: Hidden (%s) | Hidden (%s)
hu[0]: Rejtett (%s)
hu[1]: Rejtett (%s)

en: Homepage
hu: Kezdőlap

en: I have taken a backup of the database and files of this site.
hu: Elmentettem az adatbázist és a file-okat ezen az oldalon.

en: I just imported bp-album to @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s
hu: Beimportáltam a bp-album-ot  a @buddypressmedia -ba http://rt.cx/rtmedia on %s

en: I use @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s
hu: A következőt használom: @buddypressmedia http://rt.cx/rtmedia on %s

en: If you have developed a rtMedia compatible theme and would like it to list here, please email us at
hu: Ha Ön egy rtMedia kompatibilis sablont fejlesztett, és szeretné, hogy itt a listában szerepeljen, kérem írjon nekünk emailt a következő címre

en: Image
hu: kép

en: Important
hu: Fontos

en: Kindly contact your server support to fix this.
hu: Vedd fel a kapcsolatot a szervert biztosítóval a hiba javításához.

en: Live Demo
hu: Bemutató

en: Load More
hu: Több betöltése

en: Load default rtMedia styles. You need to write your own style for rtMedia if you disable it.
hu: Töltse be az alapértelmezett rtMedia stílust. Ha ezt kikapcsolja, meg kell írnia a saját stílusát az rtMedia számára.

en: Loading media
hu: Töltés

en: Media
hu: Média

en: Media File you have tried to upload is not supported. Supported media files are .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov and .mp4.
hu: A feltölteni kívánt Media File nem támogatott.
    Ezek a támogatott formátumok: .jpg, .png, .gif, .mp3, .mov and .mp4.

en: Media Files
hu: média fajl

en: Media Gallery
hu: Média Galéria

en: Media Size Import
hu: Média méret import

en: Media Type
hu: Média típus 

en: Media type is not allowed
hu: Média típus nem megengedett

en: Music
hu: zene

en: Name
hu: Név

en: New Album
hu: Új album

en: Next
hu: következő

en: No album found
hu: Nincs ilyen album

en: No album found in Trash
hu: Nincs album a Kukában

en: No items
hu: Nincs elem

en: Number of media per page
hu: A médiák száma oldalanként

en: Number of thumbnails to generate on video upload
hu: A legenerálandó előnézeti bélyegképek száma a videó feltöltésekor

en: Oops !! There's no media found for the request !!
hu: Hoppá! Nem találtam médiát.

en: Options
hu: Beállítások

en: Other Settings
hu: Más beállítások

en: Phone
hu: Telefon

en: Photo
hu: fénykép

en: Photos
hu: fénykép

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Premium
hu: Prémium

en: Premium
hu: Prémium 

en: Premium Addons
hu: Prémium bővítmények

en: Premium Support
hu: Prémium támogatás

en: Prev
hu: előző

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Save
hu: Mentés

en: Save Changes
hu: Változtatások mentése

en: Save Settings
hu: Mentés

en: Search Albums
hu: Album keresése

en: Select your files
hu: Válaszd ki a file-okat

en: Set as Featured
hu: Beállítás borítóképnek

en: Set default privacy for media
hu: Alapértelmezett védelem beállítása médiára

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings saved successfully
hu: A beállítások sikeresen mentve.

en: Settings saved.
hu: Beállítások elmentve.

en: Some of the media failed to import. The file might be corrupt or deleted.
hu: Néhány média importálása nem sikerült. 

en: Someone has asked to reset the password for the following site and username.
hu: Valaki a következő oldalhoz kérte a felhasználónév és jelszó visszaállítását.

en: Sorry !! There's no media found for the request !!
hu: Hoppá! Nem találtam médiát.

en: Sorry !! You can not edit this album.
hu: Ezt az albumot nem szerkesztheted.

en: Sort Media
hu: Média rendezése

en: Start
hu: Indít

en: Start Import
hu: Importálás indítása

en: Start upload
hu: Feltöltés

[ctx: Status General Name]
en: hidden
hu: Rejtett

en: Subject
hu: Tárgy

en: Submit a Bug Report
hu: Hiba bejelentése

en: Submit a New Feature Request
hu: Új funkció kérés benyújtása

en: Submit a Premium Support Request
hu: Kérelem Prémium Támogatása

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Support
hu: Segítség

en: SweetDate is a unique, clean and modern Premium Wordpress theme. It is perfect for a dating or community website but can be used as well for any other domain. They added all the things you need to create a perfect community system.
hu: A SweetDate egy egyedülálló, sokoldalú, modern Premium Wordpress sablon. Felhasználását és testreszabását leginkább professzionális webfejlesztőknek ajánljuk.

en: Thank you for posting your support request.
hu: Köszönjük a kérést!

en: Thank you for your Feedback/Suggestion.
hu: Köszönjük a visszajelzést/javaslatot!

en: The MP3 file you have uploaded is not an audio file.
hu: A feltöltött MP3 file nem audio file.

en: The MP3 file you have uploaded is using an unsupported audio format. Supported audio format is MP3.
hu: A feltöltött file nem támogatott formátumot tartalmaz. A támogatott audio típus:  MP3.

en: The MP4 file you have uploaded is not a video file.
hu: A feltöltött MP4 file nem video file.

en: The MP4 file you have uploaded is using an unsupported video codec. Supported video codec is H.264.
hu: A feltöltött MP4 file olyan codec-et használ, ami nem támogatott. Támogatott coded: H.264.

en: Themes
hu: Sablonok

en: There are some uploads in progress. Do you want to cancel them?
hu: Feltöltés folyamatban. Megszakítod?

en: There was an error saving, please try again
hu: A mentés közbe hiba történt. Próbáld újra!

en: These are the third party themes. For any issues or queries regarding these themes please contact theme developers.
hu: Ezek itt sablonok tőlünk független fejlesztőktől. Ha bármilyen kérdése van ezen sablonokkal kapcsolatban, kérem forduljon a sablon fejlesztőjéhez.

en: This will allow handling API requests for rtMedia sent through any mobile app.
hu: Ez engedélyezi az rtMedia számára, hogy bármely mobil app-on kersztül küldve API kéréseket kezeljen.

en: Title :
hu: Cím : 

en: To reset your password visit the following address, otherwise just ignore this email and nothing will happen.
hu: A jelszó visszaállításához látogassa meg a következő címet, vagy csak hagyja figyelmenkívül ezt az email-t, és nem történik semmi.

en: Total Videos
hu: Minden videó

en: Type Comment...
hu: Írja...

en: Types
hu: típusok

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Update Database
hu: Adatbázis frissítése

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload Media
hu: Feltöltés

en: Uploaded
hu: Feltöltve

en: Uploading
hu: Folyamatban

en: Use lightbox to display media
hu: Használja a lightbox-ot a média megjelenítéséhez

en: User's Favorites
hu: Felhasználó Kedvencei

en: Username: %s
hu: Felhasználónév: %s

en: Users
hu: Felhasználók

en: Users can create their own list of favorite media.
hu: A felhasználók létrehozhatják saját kedvenc média listájukat.

en: Video
hu: videó

en: Video Thumbnail:
hu: Video bélyegkép:

en: Videos
hu: videó

en: View Album
hu: Album megtekintése

en: View single media in facebook style lightbox.
hu: A szimpla média facebook stílusú lightbox-ban jelenjen meg

en: Waiting
hu: Folyamatban

en: Wall Post
hu: Poszt

en: Wall Posts
hu: Posztok a falon

en: Warning!
hu: Figyelmeztetés!

en: We will get back to you shortly.
hu: Hamarosan válaszolunk.

en: Website
hu: Weboldal

en: Who can create Albums in this group?
hu: Ki hozhat létre albumot ebben a csoportban?

en: Width
hu: szélesség

en: You are not allowed to upload/attach media.
hu: Önnek nincs jogosultsága média feltöltésre/csatolásra

en: You can alternatively create a support request <a href="%s">here</a>
hu: Segítséget kérhetsz <a href="%s">itt</a>

en: You can consider rtMedia Team for following :
hu: Megtekintheti az rtMedia csapatát :

en: You can signup for rtMedia affiliate program from <a href="https://rtcamp.com/affiliates">here</a>
hu: Ön feliratkozhat az rtMedia affiliate programra itt <a href="https://rtcamp.com/affiliates">here</a>

en: You need to have ImageMagick installed on your server for this addon to work.
hu: ImageMagick-ra van szükség ennek működéséhez.

en: You no longer need to be a professional developer or designer to create an awesome website. Let your imagination run wild and create the site of your dreams. KLEO has all the tools to get you started.
hu: Nem szükséges többé professzionális tudás ahhoz, hogy létrehozzon egy lenyűgöző weboldat. Engedje szabaddá képzeletét és valósítsa meg álmai weboldalát. A KLEO tartalmaz minden eszközt a kezdéshez.

en: Your SSH / FTP host:
hu: SSH / FTP host:

en: Your SSH / FTP login:
hu: SSH / FTP bejelentkezés:

en: Your SSH / FTP password:
hu: SSH / FTP jelszó:

en: Your WP Admin Login:
hu: A Te admin bejelentkezésed:

en: Your WP Admin password:
hu: A Te admin jelszavad

en: Your server failed to send an email.
hu: A szerver nem küldte el az e-mail-t.

en: [%s] Password Reset
hu: [%s] Jelszó Visszaállítás

en: account
hu: fiók

en: already following
hu: jeleneleg követés alatt

en: and uncheck the crop box for thumbnails.
hu: és ne jelöld be a "Kivágás" jelölőnégyzetet.

en: avatar updated
hu: adatlap-kép feltöltve

en: bp activities
hu: bp tevékenység

en: change thumbnail size
hu: Nézőkép méret változtatás

en: comment content missing
hu: hozzászólás tartalmi hiba

en: comment deleted
hu: hozzászólás törölve

en: comment posted
hu: hozzászólás posztolva

en: email already exists
hu: ez az email már regisztrálva van

en: email empty
hu: email üres

en: fields empty
hu: a mező(k) üresek

en: follow user id missing
hu: felhasználó ID követése: hiba

en: for preview.
hu: előnézethez.

en: hour
hu: óra

en: image type missing
hu: képtípus hiba

en: incorrect password
hu: hibás jelszó

en: incorrect username
hu: hibás felhasználónév

en: invalid comment/media id
hu: nem valós hozzászólás/média ID

en: invalid email
hu: valótlan email

en: invalid file string
hu: valótlan fájl sor

en: liked media
hu: like-olt média

en: login success
hu: sikeres bejelentkezés

en: media
hu: média

en: media comments
hu: média hozzászólások

en: media likes
hu: média like-ok

en: media list
hu: média lista

en: media updated
hu: média frissítve

en: media_type not allowed
hu: media_type nem megengedett

en: minute
hu: perc

en: my comments
hu: hozzászólásaim

en: name/location empty
hu: név/helység üres

en: new user created
hu: új felhasználó létrehozva

en: no comment id
hu: nincs hozzászólás ID

en: no comments
hu: nincs hozzászólás

en: no file
hu: nincs fájl

en: no likes
hu: nincs like-olás

en: no media found for requested media type
hu: a kívánt médiatípusnak megfelelő média nem található

en: no profile found
hu: nem található profil (adatlap)

en: no title
hu: nincs cím

en: not following
hu: nincs követés

en: or
hu: vagy

en: password do not match
hu: a jelszó nem egyezik

en: profile fields
hu: profil (adatlap) mezők

en: profile updated
hu: profil frissítve

en: reset link sent
hu: visszaállító link elküldve

en: rtMedia Customization ( in Upgrade Safe manner )
hu: rtMedia Testreszabás( frissítés biztonságos módon)

en: rtMedia Kaltura Add-on
hu: rtMedia Kaltura bővítmény

en: rtMedia Photo Watermark
hu: rtMedia (fénykép) vízjel

en: rtMedia Themes
hu: rtMedia Sablonok

en: rtMedia Themes By rtCamp
hu: rtMedia Sablonok az  rtCamp-tól

en: rtMedia Types
hu: rtMedia típusok

en: second
hu: másodperc

en: single media
hu: szimpla média

en: started following
hu: követés elindítva

en: stopped following
hu: követés leállítva

en: unfollow id missing
hu: ne kövesse az ID-t: hiba

en: unliked media
hu: nem like-olt média

en: upload failed, check size and file type
hu: feltöltés hibás, ellenőrizze a fájl típusát és méretét

en: user activities
hu: felhasználó tevékenység

en: username already registered
hu: ez a felhasználónév már regisztrálva van

en: username/email not registered
hu: felhasználónév/email nincs regisztrálva

en: username/password empty
hu: felhasználónév/jelszó üres
